• eTwinning

eTwinnning to łączenie i współpraca szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych i promowanie szkolenia nauczycieli. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.

Od stycznia 2017 podjęliśmy kolejną współpracę z placówkami z zagranicy w ramach projektu eTwinning. Tym razem współpracujemy z placówkami w Litwie, Łotwie, Rumuni oraz Turcji. Językiem korespondencji jest język angielski, natomiast głównym tematem jest ZIMA w przedszkolu, chcemy się dowiedzieć, jak spędzają czas i co robią dzieci zimą w przedszkolach zagranicą.

W roku szkolnym 2015-2016 realizowany był kolejny projekt eTwinning. Współpracowaliśmy z Grecją, a temat projektu brzmiał "Z uśmiechem po zdrowie". Głównym założeniem projektu było ukazanie zdrowego żywienia, pomiędzy krajami partnerskimi. Dzieci wzajemnie poznwały kraje, placówki oraz sposoby realizowania treści dotyczące żywienia.

W roku szkolnym 2014/2015 realizowany był kolejny projekt, Tym razem współpracowaliśmy z Turcją i Rumunią, a teamtem naszego projektu jest zdrowie oraz aktywność fizyczna. Głównym celem projektu było propagowanie edukacji prozdrowotnej wśród dzieci, zachęcanie do zdrowego żywienia oraz aktywności fizycznej.

W roku szkolnym 2013/ 2014 prowadziliśmy współpracę zagraniczną z przedszkolem na Słowacji, w mieście Poltar. Współpracę podjęła Sandra Szymczyk-Szewców. Językiem komunikacji był język niemiecki. Dzieci mogły poznać rówieśników z innego kraju, zobaczyć jak wygląda ich przedszkole, tradycje związane ze świętami Wielkanocnymi czy zajęcia prowadzone w przedszkolu wiosną. Wymienialiśmy się doświadczeniami, naszymi zdjęciami, pracami dzieci, słodyczami, itp.

Wymiana niesie za sobą wiele pozotywnych aspektów, między innymi sprawiala dzieciom wielką frajdę i stanowiło realne zetchnięcie się z językiem obcym.

Picture Dzieci z przedszkola, Poltar, Słowacja 2014

Przedszkole nr 27, Zabrze, Polska