• Warto przeczytać

• Gotowość szkolna to termin odnoszący się do przygotowania dziecka do rozpoczęcia edukacji w szkole. Obejmuje ona wiele różnych aspektów, takich jak emocjonalne i społeczne dojrzewanie, zdolności poznawcze, umiejętności językowe i matematyczne, umiejętności motoryczne oraz poziom samodzielności.

Na gotowość szkolną składaja się nastepujące aspekty funkcjonowania dziecka:

• cechy pamięci,
          • poziom rozwoju pamięci wzrokowej,
          • sprawność myślenia,
          • poziom wypowiedzi słownych (sprawność operowania słownictwem)
          • potrzeby, predyspozycje dziecka,
          • temperament oraz zainteresowania.

Diagnoza gotowości szkolnej ma na celu uniknięcie ewentualnych problemów emocjonalnych związanych z poczuciem porażki dziecka, kiedy okaże się, że decyzja o wysłaniu dziecka do szkoły została podjęta zbyt wcześnie. Badanie takiej gotowości u polega na ocenie prawidłowości przebiegu rozwoju psychomotorycznego dziecka.