Program edukacji  ekologicznej

Autorzy: K.Morawiec, M.Turek.

I. SZCZEGÓŁOWY OPIS PROGRAMU

1. Adresaci programu

Program obejmie  dzieci  uczęszczające  do przedszkola w wieku od 3do 6 lat wraz z rodzicami

Program „ Jestem EKO” jest poszerzeniem działań wynikających z realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

2. Rozpoznanie problemu

Wszyscy zauważamy znaczne przyspieszenie degradacji środowiska, jakie nastąpiło w minionym dziesięcioleciu. Problematyka ekologiczna znalazła się w centrum uwagi i wymaga  podjęcia pilnych środków zaradczych, jak również  niezbędne jest dokonywanie zmian w ludzkiej świadomości na drodze edukacji.

Kształtowanie właściwej postawy wobec środowiska należy rozpocząć od  najmłodszych lat, bowiem świadomość człowieka kształtuje się przez całe życie. Wykorzystując fakt uczęszczania dzieci do przedszkola i większą wrażliwość dziecka małego, chcemy położyć większy akcent kompleksowy na edukację ekologiczną.

Jednym ze skutecznych czynników aktywizujących dzieci jest  bezpośredni kontakt

z przyrodą, która jest bogatym źródłem przeżyć, wrażeń, doznań.  Drugi aspekt, to konkretne działanie całych rodzin na rzecz środowiska naturalnego

Wdrażając program ekologiczny chcemy:

- kształcić u dzieci postawy takie jak:

poczucie moralnej odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego

i społecznego,

- dostarczyć rzetelnej wiedzy o środowisku naturalno-przyrodniczym,

- dostarczyć odpowiednich wzorców zachowań,

- kształtować umiejętność i chęć działania na rzecz środowiska,

Program edukacji ekologicznej dotyczy sposobów organizacji procesu wychowawczo -dydaktycznego w przedszkolu, który przygotuje dzieci do tego jak żyć z przyrodą w zgodzie, a także uświadomi, że jednym z najważniejszych problemów współczesnego świata jest ochrona naturalnego środowiska. W programie pośrednio uczestniczą również rodzice, dzieci uczęszczających do tutejszego przedszkola poprzez włączanie się z dziećmi w różne akcje i konkursy promujące postawy proekologiczne.

3. Założenia programowe

Program przeznaczony jest do realizacji we wszystkich grupach wiekowych w Przedszkolu nr 27 w Zabrzu  z  uwzględnieniem potrzeb i możliwości dzieci.

Treści programu są zaplanowane zgodnie z porami roku i będą realizowane od września do czerwca, rozpoczynając od roku szkolnego 2017/2018 i kontynuując w poszczególnych latach Treści mogą być modyfikowane w trakcie procesu dydaktycznego przez nauczycielki, które zechcą uatrakcyjnić je o własne pomysły

II. CELE PROGRAMU

Cele główne:

1.Kształtowanie umiejętnego współżycia człowieka z przyrodą.

2.Nabywanie opiekuńczego stosunku do świata zwierząt i roślin.

3.Ukazywanie zagrożeń jakie niesie działalność człowieka dla świata przyrody i jego samego.

4.Kształtowanie gotowości i umiejętności działania w zakresie ochrony środowiska.

Cele szczegółowe:

1.Budzenie wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody.

2.Stworzenie sytuacji do bezpośredniego obcowania z przyrodą i dokonywania obserwacji zjawisk. przyrodniczych występujących w różnych porach roku.

3.Poznawanie znaczenia zieleni dla zdrowia człowieka.

4.Przekazywanie dzieciom podstawowych wiadomości o ekosystemach, obiektach i zjawiskach przyrodniczych znajdujących się w najbliższym środowisku.

5.Zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami ochrony środowiska naturalnego.

6.Rozumienie potrzeby pomagania zwierzętom w czasie zimy, dokarmianie ptaków .

7. Uświadomienie  i upowszechnianie wiedzy o segregacji odpadów tj. zainteresowanie dzieci tematyką związaną z prawidłowym postepowaniem z odpadami komunalnymi.

8. Wdrożenie do selektywnej zbiórki odpadów przez cały rok, ze  szczególnym uwzględnieniem zbiórki makulatury i korków wśród dzieci i rodziców uczęszczających do tutejszej placówki.

III. METODY I FORMY PRACY

Metody:

• metoda oglądowa: obserwacja, pokaz, prezentacje multimedialne
          • metoda słowna: pogadanka, dyskusja,, opis, opowiadanie, wiersz, gry dydaktyczne, inscenizacje
          • metoda praktyczna (badawcza): spacery, wyjścia, wycieczki, zajęcia w terenie, doświadczenia i eksperyment

Formy:

• zajęcia z całą grupą z zastosowaniem aktywnych metod pracy
          • zajęcia w zespołach
          • zajęcia indywidualne wyzwalające swobodną ekspresję
          • zabawa oraz inne formy działalności dzieci pozwalające na rozwijanie własnej inicjatywy
          • spacery, wycieczki, warsztaty ekologiczne, akcje organizowane w przedszkolu, przedstawienia teatralne, konkursy

IV.KORZYŚCI DLA PLACÓWKI, NAUCZYCIELA, DZIECKA