• „Czy to wiosna, lato , jesień czy też zima nasza rodzina zdrowo się trzyma”

MIŚ ZDROWIŚ W RODZINIE”

- suplement do programu autorskiego Przedszkola Nr 27

„ Z uśmiechem po zdrowie”

autorski program promocji zdrowia na lata 2019/2021

autor: Kornelia Morawiec Małgorzata Turek

Sierpień 2019 roku.

Od roku 2014 Przedszkole Nr 27 w Zabrzu podjęło działania związane z kształtowaniem zdrowych nawyków i promocją zdrowia. 1 lutego 2016 roku nasze przedszkole  otrzymało  Certyfikat nr 386/02- 2016 potwerdzający Placówkę Promującą Zdrowie. Mamy świadomość , że edukacja prozdrowotna jest fundamentalnym prawem socjalnym dziecka, zagwarantowanym zapisami w „Konwencji o prawach dziecka" a my wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za edukację dzieci w tym względzie, za kształcenie pożądanych zachowań, albowiem „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

W roku 2016 przyjęliśmy do realizacji program autorski „Z uśmiechem po zdrowie” realizowany z wielką pasją we wszystkich grupach przedszkolnych.

Wzorując się na treściach zdrowotnych zawartych w tym programie nadal przekazujemy naszym wychowankom wiedzę na temat zdrowego stylu życia, wyrabiamy nawyki prozdrowotne, kształtujemy postawy.

Pracujemy nad tym aby nasze dzieci były radosne, wysportowane, aktywne i świadome tego co jest dla nich zdrowe a co nie. Pragniemy też aby efekty naszych działań były wzmacniane w domach rodzinnych.

By włączyć do współpracy rodziców powstał program „Miś Zdrowiś w rodzinie”.

Znalezione obrazy dla zapytania obrazek  rodzina z pluszowym misiem
          Celem jego jest zachęcenie rodziców i dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz wspólnego przygotowywania zdrowych posiłków w rodzinie.

Towarzyszem tych działań będzie maskotka Misia Zdrowisia

IDEA PROGRAMU: Ideą programu jest wdrażanie dzieci do  zdrowego stylu życia, który jest podstawą egzystencji człowieka w każdym wieku i stanowi o jego prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu w środowisku zarówno przyrodniczym jak i społecznym.

CEL OGÓLNY:

CELE SZCZEGÓŁOWE:

• rozbudzanie zainteresowania dzieci własnym zdrowiem i rozwojem,
          • kształtowanie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych,
          • wyrabianie pożądanych nawyków zdrowotno – kulturalnych,
          • pogłębianie wiedzy na temat zagrożeń cywilizacyjnych i sposobów ochrony własnego zdrowia
          • zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie,
          • rozwijanie postaw wrażliwości i szacunku wobec osób starszych, chorych,
          • integracja z rówieśnikami z lekkimi dysfunkcjami rozwojowymi
          • podejmowanie działań i zachowań prozdrowotnych w domu rodzinnym

OCZEKIWANE EFEKTY :

Dziecko :

• wie o tym, co sprzyja, a co zagraża jego zdrowiu,
          • wzmacnia i chroni swój organizm,
          • kształtuje prawidłowe nawyki higieniczne,
          • rozumie konieczność zdrowego odżywiania się i jego wpływ na dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne,
          • zaspokaja swoje codzienne potrzeby, w szczególności potrzebę ruchu i aktywności fizycznej,
          • potrafi organizować zabawy bezpieczne, nie zagrażające zdrowiu i życiu,
          • wie, jakie zagrożenia dla zdrowia stwarza współczesna cywilizacja,

Rodzice:

• rozumieją potrzebę aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu
          • angażują się w działania prozdrowotne i profilaktyczne na terenie przedszkola
          • rozumieją konieczność aktywnego wypoczynku w domu i preferowania zdrowego żywienia.
          • rozumieją konieczność dbania o wypoczynek ,zdrowie psychiczne swoje i swoich dzieci.
          • rozumieją konieczność nawiązywania bliskiego kontaktu ze swoimi pociechami .
          • dbają o bezpieczeństwo i zdrowie swoje i swoich dzieci.
          • Wspierają nauczyciela w działaniach prozdrowotnych.

Zadania z Misiem :

1. Ubranie Misia tak, aby był charakterystyczny dla danej grupy - wykonują rodzice.

1. Zabieranie Misia na weekend do poszczególnych rodzin dzieci z danej grupy . W przedszkolu jest 6 grup i 6 misiów.

1. Dokumentowanie aktywności ruchowej, zabaw na świeżym powietrzu, wycieczek, spacerów, zabaw, zdrowego odżywiania, bezpiecznych wyjść itp. – wszystko z Misiem i rodzicami - w formie zdjęć lub w zamian rysunek . Rodzice opisują te  wszystkie działania. Dodatkowo, każda mama pisze przepis na zdrowe ciasto lub ciekawą  przekąskę, albo sałatkę.

Wszystkie zdjęcia, rysunki, przepisy kulinarne będą zebrane we wspólnym grupowym segregatorze.

Angażując się w realizację tego programu pamiętajmy iż, „Zdrowie, życie i bezpieczeństwo dzieci stanowi wartość o którą muszą się troszczyć wspólnie rodzice, nauczyciele a także różnego typu organizacje”.

Program „Miś Zdrowiś w rodzinie” jest uzupełnieniem programu autorskiego „Z uśmiechem po zdrowie” .

Ewaluacja programu:

Po odbyciu wizyty w każdym domu, rodzice z danej grupy ocenią najlepsze prace, pomysły na aktywności ruchowe i przepisy na ciekawe posiłki. W każdej grupie przedstawiciele Rady Rodziców dokonają ewaluacji działań .